Zanim wybierzesz drukarkę – pomyśl o tonerze!

Przy wyborze drukarki często sugerujemy się niską ceną. Jednak należy pamiętać, że jej koszt nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na opłaty związane z eksploatacji urządzenia drukującego. Znacznie istotniejsza staje się kwestia, ile wydamy na zakup tonera, który będziemy regularnie wymieniać.

Często bywa tak, że producenci zachęcają nas do zakupu artykułu prezentując jego niską ceną. Do drukarki dołączają tonery startowe, zwykle o mniejszej pojemności niż te, które standardowo występują na rynku. Dopiero po ich zużyciu, gdy chcemy uzupełnić nasze zakupione urządzenie w nowy tusz, okazuje się, że jego cena jest horrendalnie wysoka w porównaniu z produktami innych modeli urządzeń – często droższych. Dlatego zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się, jakich funkcji będziemy potrzebować – oraz koniecznie sprawdźmy cenę tonera.

Co warto widzieć, zanim kupimy drukarkę

By wybrać odpowiednią drukarkę, której koszt eksploatacji nie przyprawi nas o zawrót głowy, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami.

Jaką ilość stron zamierzamy drukować, np. w okresie miesiąca?

Ta informacja pozwoli ustalić, czy tańsza w eksploatacji będzie drukarka laserowa czy atramentowa. Przy dużej ilości wydruków korzystniej wybrać drukarkę laserową. Do okazjonalnego drukowania, kilkudziesięciu stron miesięcznie, doskonała okaże się drukarka atramentowa.

Jakiej drukarki potrzebujemy – kolorowej czy monochromatycznej?

Możemy spodziewać się, że drukarki kolorowe będą droższe w eksploatacji niż drukarki monochromatyczne – ze względu na wyższe ceny kolorowych tonerów. Dlatego, jeśli zależy nam na oszczędności, a jesteśmy przekonani, że wystarczą nam czarno-białe wydruki, wybierzmy drukarkę monochromatyczną.

Jakie funkcje będą nam potrzebne – czyli, czy wystarczy nam wyłącznie funkcja drukowania, czy będziemy potrzebować urządzenia wielofunkcyjnego?

Im więcej funkcji w urządzeniu, tym więcej zapłacimy za urządzenie. Jednakże koszt eksploatacji jest głównie podyktowany ceną tonera. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na urządzenie wielofunkcyjne, sprawdźmy ile zapłacimy za toner.

Jaka szybkość wydruku zadowoli nas i innych użytkowników?

Z pewnością do ustalenia optymalnej szybkości drukowana przydatna będzie informacja o ilości drukowanych stron. Również ten parametr wpływa na koszt drukarki. Jednakże jest to wydatek poniesiony jednorazowo.

Czy potrzebujemy funkcji bezprzewodowego drukowania?

Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy do jednej drukarki będziemy chcieli podłączyć kilka urządzeń. Pamiętajmy, że nowoczesne telefony i tablety mają funkcję bezprzewodowego łączenia się z urządzeniami drukującymi. Dlatego dokumenty zapisane w telefonach i tabletach, mogą być bezpośrednio wydrukowanie przez bezprzewodowe urządzenia drukujące.

I w końcu – ile kosztuje toner do wybranego przez nas modelu drukarki?

Ta informacja jest najistotniejsza do określenia kosztu eksploatacji naszego urządzenia drukującego. Porównanie cen tonerów oraz wysokojakościowych zamienników kompatybilnych z tańszymi i droższymi urządzeniami pokaże pewną prawidłowość – im droższe urządzenie tym tańszy toner. Warto zatem zainwestować w produkt o wyższej wartości, ponieważ poniesiony przez nas koszt zwróci się przy zakupie tonerów bądź ich wysokojakościowych zamienników. Pamiętajmy, że zakup pierwszego tuszu czeka nas dosyć szybko, gdyż te startowe, dołączone do drukarki, wystarczają na niewielką ilość wydruków. Zatem jednorazowa oszczędność przy nabyciu drukarki jest nieopłacalna.

Precyzyjne określenie potrzebnych funkcji urządzenia, ilości drukowanych stron oraz kosztów poniesionych na zakup tonerów, pozwoli nam wybrać drukarkę, która spełni nasze oczekiwania i pozwoli uniknąć horrendalnych wydatków poniesionych na jej eksploatację.